Sullins Connector Solutions GCB25DHFD
GCB25DHFD picture photo
Mfg. Part Number
GCB25DHFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARDEDGE 50POS .050" SMD
Datasheet Download
GCB25DHFD.pdf
Availability of GCB25DHFD
QUANTITY
GCB25DHFD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB25DHFD
Internal Part NumberEIS-GCB25DHFD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB25DHFD
Related LinksGCB2, GCB25DHFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB25DHFD Details Description
Related parts for GCB25DHFD
IC REG LDO 2.5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V 0.12A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC LATCH TRANSPAR QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf