Sullins Connector Solutions GCB25DYRT
GCB25DYRT picture photo
Mfg. Part Number
GCB25DYRT
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 25POS
Datasheet Download
GCB25DYRT.pdf
Availability of GCB25DYRT
QUANTITY
GCB25DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB25DYRT
Internal Part NumberEIS-GCB25DYRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB25DYRT
Related LinksGCB2, GCB25DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB25DYRT Details Description
Related parts for GCB25DYRT
CONN HEADER 4POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf