Sullins Connector Solutions GCB30DHAR
GCB30DHAR picture photo
Mfg. Part Number
GCB30DHAR
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GCB30DHAR.pdf
Availability of GCB30DHAR
QUANTITY
GCB30DHAR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB30DHAR
Internal Part NumberEIS-GCB30DHAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB30DHAR
Related LinksGCB3, GCB30DHAR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB30DHAR Details Description
Related parts for GCB30DHAR
CABLE CLAMP BLACK 7/16"DIA datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf