Sullins Connector Solutions GCB40DYFN
GCB40DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GCB40DYFN
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD
Datasheet Download
GCB40DYFN.pdf
Availability of GCB40DYFN
QUANTITY
GCB40DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB40DYFN
Internal Part NumberEIS-GCB40DYFN
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB40DYFN
Related LinksGCB4, GCB40DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB40DYFN Details Description
Related parts for GCB40DYFN
IC ASYNC COMM ELEMENT 48-LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.75A TO-220F datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 210PS .050" SLD datasheet.pdf
AC INLET BLADE FOR EUROPE datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE END datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf