Sullins Connector Solutions GCB40DYRN-S1355
GCB40DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB40DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 40POS
Datasheet Download
GCB40DYRN-S1355.pdf
Availability of GCB40DYRN-S1355
QUANTITY
GCB40DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB40DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB40DYRN-S1355
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB40DYRN-S1355
Related LinksGCB40DY, GCB40DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB40DYRN-S1355 Details Description
Related parts for GCB40DYRN-S1355
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 24POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 240V datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf