| Internal Part Number | EIS-GCB50DYFN | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 50 | |
| Number of Positions | 100 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Contact Type | Cantilever | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |