Sullins Connector Solutions GCB55DYFD
GCB55DYFD picture photo
Mfg. Part Number
GCB55DYFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD
Datasheet Download
GCB55DYFD.pdf
Availability of GCB55DYFD
QUANTITY
GCB55DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB55DYFD
Internal Part NumberEIS-GCB55DYFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB55DYFD
Related LinksGCB5, GCB55DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB55DYFD Details Description
Related parts for GCB55DYFD
RES TEMP SENS 470 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR 7POS 30V datasheet.pdf
ZIGBEE END DEVICE, SMT, 2MW, OTA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 32NH 85MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
680UF 25V 18X30MM 85C 15000H datasheet.pdf