Sullins Connector Solutions GCB55DYRQ
GCB55DYRQ picture photo
Mfg. Part Number
GCB55DYRQ
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 55POS
Datasheet Download
GCB55DYRQ.pdf
Availability of GCB55DYRQ
QUANTITY
GCB55DYRQ Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB55DYRQ
Internal Part NumberEIS-GCB55DYRQ
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange FeatureStraddle Mount Opening, Unthreaded, 0.078" (1.98mm)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB55DYRQ
Related LinksGCB5, GCB55DYRQ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB55DYRQ Details Description
Related parts for GCB55DYRQ
CONN HEADER VERT .100 14POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HM 125POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN F JACK STR PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN F HOUSING 2POS datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf