Sullins Connector Solutions GCB55DYRR
GCB55DYRR picture photo
Mfg. Part Number
GCB55DYRR
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 55POS
Datasheet Download
GCB55DYRR.pdf
Availability of GCB55DYRR
QUANTITY
GCB55DYRR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB55DYRR
Internal Part NumberEIS-GCB55DYRR
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB55DYRR
Related LinksGCB5, GCB55DYRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB55DYRR Details Description
Related parts for GCB55DYRR
CAP KEYSWITCH SQUARE BLACK datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 200MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 5DBI RP SMA datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
MICROPHONE 46DB 1.5V 2.2KOHM datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf