Sullins Connector Solutions GCB60DYRN-S1355
GCB60DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB60DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 60POS
Datasheet Download
GCB60DYRN-S1355.pdf
Availability of GCB60DYRN-S1355
QUANTITY
GCB60DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB60DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB60DYRN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB60DYRN-S1355
Related LinksGCB60DY, GCB60DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB60DYRN-S1355 Details Description
Related parts for GCB60DYRN-S1355
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 600V 10A ISOWATT218FX datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 19POS PIN datasheet.pdf
D4N-6B22 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf