Sullins Connector Solutions GCB64DYRQ
GCB64DYRQ picture photo
Mfg. Part Number
GCB64DYRQ
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 64POS
Datasheet Download
GCB64DYRQ.pdf
Availability of GCB64DYRQ
QUANTITY
GCB64DYRQ Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB64DYRQ
Internal Part NumberEIS-GCB64DYRQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row64
Number of Positions128
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureStraddle Mount Opening, Unthreaded, 0.078" (1.98mm)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB64DYRQ
Related LinksGCB6, GCB64DYRQ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB64DYRQ Details Description
Related parts for GCB64DYRQ
BOX PLASTIC BLK 2.69"L X 1.82"W datasheet.pdf
METRAL CODING FULL KEY datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
FUSE 150A 700V BOLT-ON datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 15A 7OUT 15'C datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 18POS datasheet.pdf
PCA MC4 MAT CONT LOGIC + RELAYS datasheet.pdf
RJI 1 X IP20 ANG 180 22/7PCR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD datasheet.pdf
COUPLING datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf