Sullins Connector Solutions GCB65DYFT
GCB65DYFT picture photo
Mfg. Part Number
GCB65DYFT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD
Datasheet Download
GCB65DYFT.pdf
Availability of GCB65DYFT
QUANTITY
GCB65DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB65DYFT
Internal Part NumberEIS-GCB65DYFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB65DYFT
Related LinksGCB6, GCB65DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB65DYFT Details Description
Related parts for GCB65DYFT
IC CTRLR DDR DRAM, SDRAM 28QSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 30V CHA MNT datasheet.pdf