Sullins Connector Solutions GCB66DYFR
GCB66DYFR picture photo
Mfg. Part Number
GCB66DYFR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD
Datasheet Download
GCB66DYFR.pdf
Availability of GCB66DYFR
QUANTITY
GCB66DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB66DYFR
Internal Part NumberEIS-GCB66DYFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row66
Number of Positions132
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB66DYFR
Related LinksGCB6, GCB66DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB66DYFR Details Description
Related parts for GCB66DYFR
QUICKBLOC PLC ZKS-16 W/CABLE datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM SHIELDED datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
IC DETECTOR RF TRUPWR 16LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf