Sullins Connector Solutions GCB70DYFN-S1355
GCB70DYFN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB70DYFN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD
Datasheet Download
GCB70DYFN-S1355.pdf
Availability of GCB70DYFN-S1355
QUANTITY
GCB70DYFN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB70DYFN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB70DYFN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB70DYFN-S1355
Related LinksGCB70DY, GCB70DYFN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB70DYFN-S1355 Details Description
Related parts for GCB70DYFN-S1355
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS STANDARD CPC datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LEAD TEST HD XR-ALLIG RED 36" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 55' NM UHFM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf