Sullins Connector Solutions GCB75DYHT
GCB75DYHT picture photo
Mfg. Part Number
GCB75DYHT
Brief Description
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GCB75DYHT.pdf
Availability of GCB75DYHT
QUANTITY
GCB75DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB75DYHT
Internal Part NumberEIS-GCB75DYHT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB75DYHT
Related LinksGCB7, GCB75DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB75DYHT Details Description
Related parts for GCB75DYHT
LED GREEN RIGHT ANGLE 5V LC SMD datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEADER 40POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf