Sullins Connector Solutions GCB80DHLD
GCB80DHLD picture photo
Mfg. Part Number
GCB80DHLD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GCB80DHLD.pdf
Availability of GCB80DHLD
QUANTITY
GCB80DHLD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB80DHLD
Internal Part NumberEIS-GCB80DHLD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row80
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB80DHLD
Related LinksGCB8, GCB80DHLD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB80DHLD Details Description
Related parts for GCB80DHLD
IC FILTER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR DUAL3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 43.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FRONT ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf