Sullins Connector Solutions GCB80DYRN
GCB80DYRN picture photo
Mfg. Part Number
GCB80DYRN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 80POS
Datasheet Download
GCB80DYRN.pdf
Availability of GCB80DYRN
QUANTITY
GCB80DYRN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB80DYRN
Internal Part NumberEIS-GCB80DYRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row80
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB80DYRN
Related LinksGCB8, GCB80DYRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB80DYRN Details Description
Related parts for GCB80DYRN
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA NICKEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC AMP/COMP/REF +20V/V 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
LABEL ID/RATINGS 3.75"X1" WHT/RD datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
160UF 350V 28.58X66.68 85C AXI datasheet.pdf