Sullins Connector Solutions GCB85DYRR
GCB85DYRR picture photo
Mfg. Part Number
GCB85DYRR
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 85POS
Datasheet Download
GCB85DYRR.pdf
Availability of GCB85DYRR
QUANTITY
GCB85DYRR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB85DYRR
Internal Part NumberEIS-GCB85DYRR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row85
Number of Positions170
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB85DYRR
Related LinksGCB8, GCB85DYRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB85DYRR Details Description
Related parts for GCB85DYRR
RES 180 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE 80MA 250V GRN BARRIER AXL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN STR PCB RCPT COAX SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf