Sullins Connector Solutions GCB95DYRD
GCB95DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GCB95DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 95POS
Datasheet Download
GCB95DYRD.pdf
Availability of GCB95DYRD
QUANTITY
GCB95DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB95DYRD
Internal Part NumberEIS-GCB95DYRD
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB95DYRD
Related LinksGCB9, GCB95DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB95DYRD Details Description
Related parts for GCB95DYRD
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BK 2X250' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
LL 9.52/02/90 5.0SN GN datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf