Sullins Connector Solutions GCC10DCMN
GCC10DCMN picture photo
Mfg. Part Number
GCC10DCMN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100" WW
Datasheet Download
GCC10DCMN.pdf
Availability of GCC10DCMN
QUANTITY
GCC10DCMN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC10DCMN
Internal Part NumberEIS-GCC10DCMN
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC10DCMN
Related LinksGCC1, GCC10DCMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC10DCMN Details Description
Related parts for GCC10DCMN
IC POT DGTL DUAL 256POS 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 42MM SQ 24V DL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 20POS datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
SENSOR PRES 507.6PSI SEALED GAUG datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 460 MOHM TH datasheet.pdf
IC MMIC VCO 8.45-9.3GHZ 32SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
10UF 16V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf