Sullins Connector Solutions GCC10DREH
GCC10DREH picture photo
Mfg. Part Number
GCC10DREH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
GCC10DREH.pdf
Availability of GCC10DREH
QUANTITY
GCC10DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC10DREH
Internal Part NumberEIS-GCC10DREH
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC10DREH
Related LinksGCC1, GCC10DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC10DREH Details Description
Related parts for GCC10DREH
TRIMMER 100K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
HEX NUT 1/4" STN STEEL 4-40 datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 10POS DL PCB SMD datasheet.pdf
ANTENNA 900MHZ HG R-SMA BLK 6.6" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 3ST 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 850MA 210 MOHM datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 12A TO220FN datasheet.pdf