Sullins Connector Solutions GCC18DRAI
GCC18DRAI picture photo
Mfg. Part Number
GCC18DRAI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GCC18DRAI.pdf
Availability of GCC18DRAI
QUANTITY
GCC18DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC18DRAI
Internal Part NumberEIS-GCC18DRAI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC18DRAI
Related LinksGCC1, GCC18DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC18DRAI Details Description
Related parts for GCC18DRAI
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB NAT 8" datasheet.pdf
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 9POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU LIN BATT MONITOR 48QFN datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 30"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 8A QFN datasheet.pdf