Sullins Connector Solutions GCC18DRST-S273
GCC18DRST-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GCC18DRST-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GCC18DRST-S273.pdf
Availability of GCC18DRST-S273
QUANTITY
GCC18DRST-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC18DRST-S273
Internal Part NumberEIS-GCC18DRST-S273
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC18DRST-S273
Related LinksGCC18DR, GCC18DRST-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC18DRST-S273 Details Description
Related parts for GCC18DRST-S273
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 15A SOT93 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 250KSPS 8MSOP datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 21C4 MIX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-920/930 datasheet.pdf
DIODE ULTRAFAST 15A D2PAK datasheet.pdf