Sullins Connector Solutions GCC20DREI-S734
GCC20DREI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GCC20DREI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
GCC20DREI-S734.pdf
Availability of GCC20DREI-S734
QUANTITY
GCC20DREI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC20DREI-S734
Internal Part NumberEIS-GCC20DREI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC20DREI-S734
Related LinksGCC20DR, GCC20DREI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC20DREI-S734 Details Description
Related parts for GCC20DREI-S734
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 0.11A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 90MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MPAC8RSTPFHDR CNRTYPE datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf