Sullins Connector Solutions GCC35DREH
GCC35DREH picture photo
Mfg. Part Number
GCC35DREH
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET
Datasheet Download
GCC35DREH.pdf
Availability of GCC35DREH
QUANTITY
GCC35DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC35DREH
Internal Part NumberEIS-GCC35DREH
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC35DREH
Related LinksGCC3, GCC35DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC35DREH Details Description
Related parts for GCC35DREH
THERMISTR 1.2K OHM 265V PTC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
VARISTOR 39V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X SMAM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
REAR SHEAR PLATE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf