Sullins Connector Solutions GCC36DAAN
GCC36DAAN picture photo
Mfg. Part Number
GCC36DAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
GCC36DAAN.pdf
Availability of GCC36DAAN
QUANTITY
GCC36DAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC36DAAN
Internal Part NumberEIS-GCC36DAAN
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC36DAAN
Related LinksGCC3, GCC36DAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC36DAAN Details Description
Related parts for GCC36DAAN
CONN HEADER VERT 30POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W +/-5V 2A datasheet.pdf
TERMINAL LEAD IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
MC 1 5/15-ST-3 5-LR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf