Sullins Connector Solutions GCC40DRTS-S734
GCC40DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GCC40DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GCC40DRTS-S734.pdf
Availability of GCC40DRTS-S734
QUANTITY
GCC40DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC40DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-GCC40DRTS-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC40DRTS-S734
Related LinksGCC40DR, GCC40DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC40DRTS-S734 Details Description
Related parts for GCC40DRTS-S734
TOOL HAND INSERTION FOR TERMINAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6DSBGA datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TERRANCE DIV 5DBI 36" RP SMA datasheet.pdf
CABLE 3POS STR PLUG-SCKT .3M datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 56A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 40POS INLINE FMALE datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf