Sullins Connector Solutions GCC40DRYH
GCC40DRYH picture photo
Mfg. Part Number
GCC40DRYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GCC40DRYH.pdf
Availability of GCC40DRYH
QUANTITY
GCC40DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC40DRYH
Internal Part NumberEIS-GCC40DRYH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC40DRYH
Related LinksGCC4, GCC40DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC40DRYH Details Description
Related parts for GCC40DRYH
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
ANTENNA MAG MOUNT 850MHZ 1.9GHZ datasheet.pdf
TAPE FILM EXTRUDED PTFE 6"X5YD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf