Sullins Connector Solutions GCC44DCST-S288
GCC44DCST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCC44DCST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GCC44DCST-S288.pdf
Availability of GCC44DCST-S288
QUANTITY
GCC44DCST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC44DCST-S288
Internal Part NumberEIS-GCC44DCST-S288
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC44DCST-S288
Related LinksGCC44DC, GCC44DCST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC44DCST-S288 Details Description
Related parts for GCC44DCST-S288
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC COMPARATOR O-D 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS GOLD datasheet.pdf
470UF 35V 12.5X25 125C RAD datasheet.pdf