Vishay Semiconductor/Diodes Division GCDA15C-1-GS08
GCDA15C-1-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
GCDA15C-1-GS08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 30VC SOT143
Datasheet Download
GCDA15C-1-GS08.pdf
Availability of GCDA15C-1-GS08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GCDA15C-1-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCDA15C-1-GS08
Internal Part NumberEIS-GCDA15C-1-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Supplier Device PackageSOT-143
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCDA15C-1-GS08
Related LinksGCDA15C, GCDA15C-1-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GCDA15C-1-GS08 Details Description
Related parts for GCDA15C-1-GS08
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 22.1184MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 574 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/15/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
XG2 18AWG 16/30 4C FOILBRAID datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V 10% X6S 1206 datasheet.pdf