Vishay Semiconductor/Diodes Division GCDA15C-1-GS08
GCDA15C-1-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
GCDA15C-1-GS08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 30VC SOT143
Datasheet Download
GCDA15C-1-GS08.pdf
Availability of GCDA15C-1-GS08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GCDA15C-1-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCDA15C-1-GS08
Internal Part NumberEIS-GCDA15C-1-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Supplier Device PackageSOT-143
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCDA15C-1-GS08
Related LinksGCDA15C, GCDA15C-1-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GCDA15C-1-GS08 Details Description
Related parts for GCDA15C-1-GS08
WASHER FLAT 1/4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 312K OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SYNTHESIZER MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf