Intel GCIXP1200EB
GCIXP1200EB picture photo
Mfg. Part Number
GCIXP1200EB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU STRONGARM 200MHZ 432BGA
Datasheet Download
GCIXP1200EB.pdf
Availability of GCIXP1200EB
QUANTITY
GCIXP1200EB Order Process
Ship out your order
Specifications of GCIXP1200EB
Internal Part NumberEIS-GCIXP1200EB
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorStrongARM
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSPData; Microengine
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case432-LBGA
Supplier Device Package432-BGA (40x40)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCIXP1200EB
Related LinksGCIXP, GCIXP1200EB Datasheet, Intel Distributor
GCIXP1200EB Details Description
Related parts for GCIXP1200EB
CONN HEADER 14POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KIT EZ-USB FX DEVELOPMENT BOARD datasheet.pdf
TRI CON PIN 14 GOLD STR datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLY 12"X300' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES 453K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf