Intel GCIXP1200GA
GCIXP1200GA picture photo
Mfg. Part Number
GCIXP1200GA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU STRONGARM 166MHZ 432BGA
Datasheet Download
GCIXP1200GA.pdf
Availability of GCIXP1200GA
QUANTITY
GCIXP1200GA Order Process
Ship out your order
Specifications of GCIXP1200GA
Internal Part NumberEIS-GCIXP1200GA
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorStrongARM
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed166MHz
Co-Processors/DSPData; Microengine
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case432-LBGA
Supplier Device Package432-BGA (40x40)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCIXP1200GA
Related LinksGCIXP, GCIXP1200GA Datasheet, Intel Distributor
GCIXP1200GA Details Description
Related parts for GCIXP1200GA
CONN PLUG 26POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT UCI-E2000 SMPLX datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf