Murata Electronics North America GCJ188R72A682KA01D
GCJ188R72A682KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GCJ188R72A682KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
GCJ188R72A682KA01D.pdf
Availability of GCJ188R72A682KA01D
QUANTITY
GCJ188R72A682KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ188R72A682KA01D
Internal Part NumberEIS-GCJ188R72A682KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ188R72A682KA01D
Related LinksGCJ188R72, GCJ188R72A682KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ188R72A682KA01D Details Description
Related parts for GCJ188R72A682KA01D
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC 10MHZ Z8000 CMOS ESCC 40-DIP datasheet.pdf
EJECTOR CARD LEVEL ACTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 55.6KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEEL GROUNDER datasheet.pdf
Z-PACK/C RAF 55P datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf