Murata Electronics North America GCJ216R72A472KA01D
GCJ216R72A472KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GCJ216R72A472KA01D
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GCJ216R72A472KA01D.pdf
Availability of GCJ216R72A472KA01D
QUANTITY
GCJ216R72A472KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ216R72A472KA01D
Internal Part NumberEIS-GCJ216R72A472KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ216R72A472KA01D
Related LinksGCJ216R72, GCJ216R72A472KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ216R72A472KA01D Details Description
Related parts for GCJ216R72A472KA01D
IC DRIVER QUAD LINE 14 SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
IC MPU I960 16MHZ 132QFP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP SNGL R-R HS 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .127M datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MALE CONNECTER LARGE BARB 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
1500UF 80V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf