Murata Electronics North America GCJ21BR71E105KA12L
GCJ21BR71E105KA12L picture photo
Mfg. Part Number
GCJ21BR71E105KA12L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GCJ21BR71E105KA12L.pdf
Availability of GCJ21BR71E105KA12L
QUANTITY
GCJ21BR71E105KA12L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ21BR71E105KA12L
Internal Part NumberEIS-GCJ21BR71E105KA12L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCJ Series MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ21BR71E105KA12L
Related LinksGCJ21BR71, GCJ21BR71E105KA12L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ21BR71E105KA12L Details Description
Related parts for GCJ21BR71E105KA12L
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
ENCODER 256PPR DISK ASSY HOLLOW datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf