Murata Electronics North America GCJ31BR72J222KXJ1L
GCJ31BR72J222KXJ1L picture photo
Mfg. Part Number
GCJ31BR72J222KXJ1L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
GCJ31BR72J222KXJ1L.pdf
Availability of GCJ31BR72J222KXJ1L
QUANTITY
GCJ31BR72J222KXJ1L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ31BR72J222KXJ1L
Internal Part NumberEIS-GCJ31BR72J222KXJ1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCJ Series MLCCs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ31BR72J222KXJ1L
Related LinksGCJ31BR72, GCJ31BR72J222KXJ1L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ31BR72J222KXJ1L Details Description
Related parts for GCJ31BR72J222KXJ1L
FUSE BLOCK CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 10A TOP-3F datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 11.5A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf