Murata Electronics North America GCJ31CR71A106KA13L
GCJ31CR71A106KA13L picture photo
Mfg. Part Number
GCJ31CR71A106KA13L
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
GCJ31CR71A106KA13L.pdf
Availability of GCJ31CR71A106KA13L
QUANTITY
GCJ31CR71A106KA13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ31CR71A106KA13L
Internal Part NumberEIS-GCJ31CR71A106KA13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCJ Series MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)