Murata Electronics North America GCJ31CR72E473KXJ3L
GCJ31CR72E473KXJ3L picture photo
Mfg. Part Number
GCJ31CR72E473KXJ3L
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
GCJ31CR72E473KXJ3L.pdf
Availability of GCJ31CR72E473KXJ3L
QUANTITY
GCJ31CR72E473KXJ3L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ31CR72E473KXJ3L
Internal Part NumberEIS-GCJ31CR72E473KXJ3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCJ Series MLCCs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ31CR72E473KXJ3L
Related LinksGCJ31CR72, GCJ31CR72E473KXJ3L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ31CR72E473KXJ3L Details Description
Related parts for GCJ31CR72E473KXJ3L
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 2.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC AMP TRANSIMPEDANCE DIEFORM datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 10DFN datasheet.pdf