Murata Electronics North America GCM0335C1E6R0DD03D
GCM0335C1E6R0DD03D picture photo
Mfg. Part Number
GCM0335C1E6R0DD03D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GCM0335C1E6R0DD03D.pdf
Availability of GCM0335C1E6R0DD03D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GCM0335C1E6R0DD03D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM0335C1E6R0DD03D
Internal Part NumberEIS-GCM0335C1E6R0DD03D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM0335C1E6R0DD03D
Related LinksGCM0335C1, GCM0335C1E6R0DD03D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM0335C1E6R0DD03D Details Description
Related parts for GCM0335C1E6R0DD03D
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf