Murata Electronics North America GCM033R71A103K
GCM033R71A103K picture photo
Mfg. Part Number
GCM033R71A103K
Manufacturer
Product Category
MURATA Components
Brief Description
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0201 X7R 10nF 10V
Datasheet Download
GCM033R71A103K.pdf
Availability of GCM033R71A103K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GCM033R71A103K Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM033R71A103K
Internal Part NumberEIS-GCM033R71A103K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by MURATA
Delivery TimeIn stock, ship GCM033R71A103K today.
SeriesGCM033R7
Marking / SymbolEmail us
Tolerance-
Capacitance-
Features-
Voltage-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingReel / Bag
Package Case TypeORIGINAL
SPQ (Standard Package Quantity)-
MOQ1 Piece
ApplicationElectronic Device
Alternative Part (Replacement)EIS-GCM033R71A103K
Country of OriginJAPAN/THAILAND/USA/CN
Weight0.0005kg
Additional ServicesReel and tape, testing services
DistributorEIS COMPONENTS
MURATA Product CategoryMURATA Components
Related LinksGCM033R, GCM033R71A103K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM033R71A103K Details Description
Related parts for GCM033R71A103K
CAP TANT 1UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.2V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V R2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf