Murata Electronics North America GCM033R71A472KA03D
GCM033R71A472KA03D picture photo
Mfg. Part Number
GCM033R71A472KA03D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201
Datasheet Download
GCM033R71A472KA03D.pdf
Availability of GCM033R71A472KA03D
QUANTITY
GCM033R71A472KA03D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM033R71A472KA03D
Internal Part NumberEIS-GCM033R71A472KA03D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM033R71A472KA03D
Related LinksGCM033R71, GCM033R71A472KA03D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM033R71A472KA03D Details Description
Related parts for GCM033R71A472KA03D
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC TRANSMITTER ASK UHF 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26F/X datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf