Sullins Connector Solutions GCM10DRYN-S13
GCM10DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCM10DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM10DRYN-S13.pdf
Availability of GCM10DRYN-S13
QUANTITY
GCM10DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM10DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-GCM10DRYN-S13
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM10DRYN-S13
Related LinksGCM10D, GCM10DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM10DRYN-S13 Details Description
Related parts for GCM10DRYN-S13
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN GASKET FLNG SEAL SZ 23 BLK datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 6GHZ 32MLF datasheet.pdf
LED HB POWER MODULE datasheet.pdf
RES 74.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
RES 255K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf