Sullins Connector Solutions GCM12DSUI
GCM12DSUI picture photo
Mfg. Part Number
GCM12DSUI
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM12DSUI.pdf
Availability of GCM12DSUI
QUANTITY
GCM12DSUI Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM12DSUI
Internal Part NumberEIS-GCM12DSUI
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM12DSUI
Related LinksGCM1, GCM12DSUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM12DSUI Details Description
Related parts for GCM12DSUI
RES SMD 127 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 168MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf