Sullins Connector Solutions GCM12DTAN-S189
GCM12DTAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GCM12DTAN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM12DTAN-S189.pdf
Availability of GCM12DTAN-S189
QUANTITY
GCM12DTAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM12DTAN-S189
Internal Part NumberEIS-GCM12DTAN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM12DTAN-S189
Related LinksGCM12DT, GCM12DTAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM12DTAN-S189 Details Description
Related parts for GCM12DTAN-S189
CONN TERM BLOCK PCB 24POS OR datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PIN SPLICE ALUMINUM datasheet.pdf
VG 29C 29#16 PIN GRND PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf