Murata Electronics North America GCM1555C1H201JA16D
GCM1555C1H201JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H201JA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H201JA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H201JA16D
QUANTITY
GCM1555C1H201JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H201JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H201JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H201JA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H201JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H201JA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H201JA16D
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 1.27MM IDT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 68V SOT23 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
D SUB 37P FE PCR_PL3_M3 SPACER A datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf