Murata Electronics North America GCM1555C1H2R4CA16D
GCM1555C1H2R4CA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H2R4CA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H2R4CA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H2R4CA16D
QUANTITY
GCM1555C1H2R4CA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H2R4CA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H2R4CA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)