Murata Electronics North America GCM1555C1H5R2DA16D
GCM1555C1H5R2DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H5R2DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H5R2DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H5R2DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H5R2DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H5R2DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H5R2DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H5R2DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H5R2DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H5R2DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H5R2DA16D
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
INSERT MALE 4+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RETAINER 5 POS FOR XA datasheet.pdf
BCF 3.81/07/180F SN BK BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf