Murata Electronics North America GCM1555C1H5R8DA16D
GCM1555C1H5R8DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H5R8DA16D
Brief Description
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H5R8DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H5R8DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H5R8DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H5R8DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H5R8DA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H5R8DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H5R8DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H5R8DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H5R8DA16D
CONN RING 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 4.50V SOT143 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.619 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RGHT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 500' datasheet.pdf
IC OPAMP CFA DIE datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf