Murata Electronics North America GCM1555C1HR10BA16D
GCM1555C1HR10BA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1HR10BA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1HR10BA16D.pdf
Availability of GCM1555C1HR10BA16D
QUANTITY
GCM1555C1HR10BA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1HR10BA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1HR10BA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1HR10BA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1HR10BA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1HR10BA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1HR10BA16D
CAP FILM 0.013UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 173.25VC SMD datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER .2-22A datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf